Zdrowe odżywianie a brak czasu

brak czasu

Czy brak czasu wyklucza zdrowe odżywianie? Jak zadbać o nasze codzienne posiłki mając ograniczone zasoby czasu? W dzisiejszym wpisie znajdziecie 10 wskazówek oraz listę zakupów dla zabieganych!

Czy ograniczony czas wyklucza zdrowe odżywianie?

Oczywiście, że nie! Poniżej mam dla Was wskazówki, które przydadzą się dla zabieganych, wraz z listą zakupów.


Poradnik zdrowego odżywiania dla zabieganych

  1. Zrób wcześniej listę zakupów i najlepiej miej ją zawsze przy sobie, np. na telefonie  – dzięki temu dobrze zaplanujesz zakupy i możesz w dowolnym momencie dodać kolejne produkty do listy.
  2. Miej zawsze przy sobie zdrowe, suche przekąski, które zaspokoją Twój głód pomiędzy głównymi posiłkami (np. orzechy, suszone owoce, batony z prostym składem, morwa biała, wafle ryżowe).
  3. Warto mieć zawsze przy sobie chociaż małą butelkę wody w torebce/plecaku, a w domu wodę w szklance na biurku. Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa!
  4. Staraj się planować posiłki wcześniej tak, aby móc zrobić większe zakupy i mieć wszystkie składniki przy sobie, unikając częstego wychodzenia do sklepu po pojedyncze produkty.
  5. Miej zawsze w domu produkty o dłuższym terminie przydatności, dzięki czemu zawsze będziesz w stanie przygotować posiłek bez wychodzenia z domu w sytuacjach awaryjnych.
  6. Przygotuj więcej porcji danego posiłku – możesz wówczas wykorzystać kolejne w następnych dniach lub zamrozić i mieć gotowe danie w zamrażalniku.
  7. Postaw na mrożonki, które będą Twoim awaryjnym, równie zdrowym rozwiązaniem – miej zawsze w zamrażalniku warzywa na patelnie, owoce,  ryby/mięso, pieczywo (zamrożone pieczywo możesz przechowywać do 3 miesięcy i zobaczysz, że nie raz Cię to uratuje!).
  8. Staraj się zaplanować tak swój dzień, aby uwzględniał on przerwy na spożycie głównych posiłków. Wygospodaruj chociaż 15 min na każdy posiłek i tego się trzymaj. Postaraj się, aby posiłki były spożywane regularnie.
  9. Sięgając po dania gotowe wybieraj te, które mają dobry skład – warto postawić na krótki, prosty skład i wybrać „mniejsze zło niż większe”.
  10. W bardzo zabieganym dniu (zwłaszcza!) warto postawić na lekkostrawne posiłki, unikając w ten sposób uczucia dyskomfortu. Uczucie ciężkości  i obciążony żołądek z pewnością nie pomogą w realizacji zadań w napiętym grafiku.

Lista zakupów dla zabieganych

  • suche przekąski – orzechy, suszone owoce, batony z prostym składem (przepisy na domowe – link tutaj i tutaj)
  • woda butelkowana (jeżeli nie pijecie z kranu bądź z dzbanka/butelki filtrującej – do czego zachęcam!)
  • suche produkty zbożowe – płatki owsiane, kasze (np. jaglana, gryczana, pęczak, jęczmienna), makarony pełnoziarniste
  • nasiona roślin strączkowych w puszce/słoiku (np. ciecierzyca, fasola, groszek) – przydadzą się np. do past roślinnych czy też jako dodatek do posiłku (przepis na hummus znajdziecie tutaj)
  • gotowe pasty roślinne z dobrym składem
  • serek śmietankowy naturalny
  • passata pomidorowa – np. jako dodatek do makaronu (w tym spaghetti)
  • mrożone warzywa, owoce lub świeże do zamrożenia
  • świeże pieczywo do zamrożenia
  • ulubiona ryba/mięso do zamrożenia
  • dania gotowe z prostym, dobrym składem
  • olej rzepakowy, oliwa z oliwek
  • tuńczyk w puszce/gotowa sałatka z tuńczykiem z dobrym składem
  • czosnek, ziemniaki, cebula – zazwyczaj trzymają się długo i można wykorzystać je do wielu posiłków

Dajcie znać jak Wy radzicie sobie z odżywianiem w zabiegane dni!

Koniecznie wypiszcie też w komentarzach Wasze ulubione produkty spożywcze, które zawsze macie w domu awaryjnie na takie właśnie dni 🙂

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *