Książki, które polecam

superfood po polsku

„Japonki nie tyją i się nie starzeją” – Naomi Monyama, William Doyle

Sekretem „długowieczności” Japonek okazuje się być japońska kuchnia, a właściwie tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W książce opisane zostały filary kuchni japońskiej wraz z przepisami, dzięki czemu możemy w łatwy i prosty sposób zasmakować prawdziwej kuchni japońskiej w swoim domu. Wszystko oparte jest na spostrzeżeniach i własnym doświadczeniu autorki (główną narratorką jest Naomi), a także poradach specjalistów i lekarzy. Dzięki drobnym i prostym zmianom wprowadzonym w moim odżywianiu zrozumiałam, o czym wspomina autorka. W końcu Japonia to kraj o najniższym wskaźniku otyłości spośród krajów rozwiniętych. Bardzo wartościowa książka, która pozwoliła mi udoskonalić zdrowy styl życia. Gorąco polecam.

„Siła zdrowych nawyków” – dr Joseph Mercola

Dr Joseph, specjalista od medycyny naturalnej, opisuje najnowsze odkrycia związane z odżywianiem i stylem życia – pokazuje, w jaki sposób możemy cieszyć się zdrowiem wykorzystując naturę. Książka zawiera wiele interesujących informacji, aczkolwiek niektóre wzbudzają kontrowersje, jak chociażby pomijanie spożywania śniadania. Autor przekazuje wiele cennych informacji, z których można skorzystać, aczkolwiek wiem, że nie zastosuję się do wszystkich. Warto przeczytać, jednak z przymrużeniem oka.

„Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską” – Anna Lewandowska

Wbrew pozorom książka nie jest planem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Autorka opisuje jak prowadzić zdrowy styl życia – co warto wprowadzić do naszej kuchni, a co zdecydowanie ograniczyć. Liczne porady i wskazówki oraz korzyści płynące z aktywności fizycznej stanowią motywację i dają impuls do działania. Bogata szata graficzna dodatkowo zachęca i przyciąga wzrok. Ania prezentuje swoje przepisy, plany treningowe, a także cytuje porady ekspertów. Fajna, lekka lektura na wieczór.

„Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji” – Cho Charlotte

Cho Charlotte przedstawia sposoby Koreanek na nieskazitelną, odżywioną i pełną blasku cerę. Książka jest świetnym poradnikiem, opartym na własnych doświadczeniach autorki, która udowadnia, że wygląd naszej cery zależy głównie od sposobu jej pielęgnacji, a nie, jak błędnie może się wydawać – genów. Cho pokazuje kolejne kroki porannych i wieczornych rytuałów, które potrafią sprawiać ogromną przyjemność. Używanie naturalnych kosmetyków, pozbawionych chemii i barwników pozwala uzyskać pożądane efekty, o czym przekonuje autorka. Książka jest pełna obrazków przedstawiających kolejne kroki pielęgnacji i nie tylko. Z całego serca polecam każdemu. Dzięki Cho moja cera wygląda zdecydowanie lepiej!

„Superfood po polsku” – Dorota Kamińska

Książka pełna oryginalnych, a jednocześnie prostych przepisów, bogatych w pełnowartościowe składniki, z piękną szatą graficzną. Autorka przypomina o naszych, zapomnianych polskich superfoods, które mamy tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, uświadamiając jednocześnie o ich niezwykłych właściwościach. Przejrzysta, z licznymi oznaczeniami przepisów (np. bez glutenu, bez mleka, liczba porcji, czas przygotowania), które ułatwiają wybór i szybko pozwalają na uzyskanie informacji o danym przepisie. Według mnie książka Doroty Kamińskiej to „must have” w kuchni!

„Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!” – Anna Makowska

Według mnie jest to książka obowiązkowa dla każdego. Doktor Ania pokazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów spożywczych, jakie składniki eliminować z diety i jak zdrowo i wcale niedrogo wybierać wartościowe produkty. Książka napisana jest według mnie językiem zrozumiałym dla każdego, z masą praktycznych wskazówek, a także analizą składów produktów spożywczych. Autorka w jasny i prosty sposób pokazuje, jak kupować świadomie a tym samym żyć zdrowiej. Polecam każdemu!

„Food Pharmacy” – Lina Nertby Aurell & Mia Clase

Zdecydowanie jest to książka napisana w ciekawy, oryginalny i niekonwencjonalny sposób, z licznymi historyjkami i anegdotami. Autorki przybliżają w niej rolę bakterii jelitowych, dietę przeciwzapalną, a także składniki żywności mające zbawienny wpływ na kondycję naszego zdrowia. Przepiękne zdjęcia, tak jak i cała kompozycja książki. Lubię w niej swobodę i lekkość, wychodzenie poza schematy i brak sztywnego tekstu. Podobają mi się w tej książce niecodzienne porównania i barwne opisy, czytając ją niejednokrotnie śmiałam się z trafnych, a jednocześnie nieoczywistych określeń. Potrafi poprawić humor!

„Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia” – Agnieszka Pająk

Autorka w ciekawy sposób przedstawia rozumowanie odżywiania poprzez dietę zgodną z predyspozycjami metabolicznymi organizmu. W książce znajdziecie charakterystykę poszczególnych typów metabolicznych (białkowy, węglowodanowy, mieszany zrównoważony, mieszano-węglowodanowy, mieszano-białkowy), adekwatne przepisy do każdej z grup, a także test, który pozwala na określenie przynależności do danego typu metabolicznego. Zaciekawiło mnie w tej książce spojrzenie autorki na odżywianie i skategoryzowanie ludzi na grupy na podstawie wielu czynników, zachowań czy też upodobań. Podchodzę do tego trochę z przymrużeniem oka, aczkolwiek coś w tym jest… 😉

Wszystkie wymienione książki są moim osobistym wyborem. Postaram się na bieżąco uzupełniać listę.