GRANOLA? Czemu nie!

granolaW supermarketach często spotykam się z granolą zawierającą wiele niezdrowych dodatków, takich jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy masło, które tylko psują jej renomę. Tym samym zdrowa granola przestaje być pełnowartościową przekąską, a źródłem dodatkowego tłuszczu.

Kiedy przeanalizowałam „bazowe” składniki niezbędne do jej przygotowania, postanowiłam metodą prób i błędów stworzyć własną, ulepszoną i zdrowszą wersję. Po wielu eksperymentach w kuchni połączyłam ze sobą „super foods”, wybierając ogólnodostępne produkty, które w połączeniu ze sobą tworzą bombę odżywczą, dostarczając w ten sposób wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wbrew pozorom jej przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy trochę chęci, bo doborem składników zajęłam się ja.

Czemu właśnie granola? Bo to ona jest jedną z najbardziej zbilansowanych przekąsek, która dostarcza energii poprzez zawarte w niej „dobre” węglowodany. Ja najbardziej lubię wersję z jogurtem naturalnym. Można jej użyć również do owsianki, mleka, świeżych owoców – tak naprawdę do czego tylko chcecie. Sama w sobie smakuje świetnie, o czym sami się przekonacie.

Ilość i rodzaj składników można modyfikować w zależności od tego, ile granoli chcemy uzyskać oraz jakie smaki najbardziej nam odpowiadają. Dodatkową zaletą jest możliwość jej przechowywania w zamkniętym pojemniku przez długi okres czasu. Zapewniam, że zniknie bardzo szybko więc lepiej zrobić jej więcej.

Zaczynamy!

Składniki:

  • 1 kg płatków (mix – owsiane, gryczane, jęczmienne)
  • nasiona: chia, sezam, słonecznik, dynia, siemię lniane
  • suszone figi, żurawina
  • płatki migdałowe
  • wiórki kokosowe
  • orzechy (mix – ważne żeby były niesolone)
  • gorzkie kakao
  • cynamon
  • olej kokosowy

GranolaGranolaGranolaGranolaGranola

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. W dużej misce mieszamy ze sobą płatki, nasiona, wiórki kokosowe, orzechy i olej kokosowy. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika na 15 minut, mieszając w trakcie, aby granola równomiernie się upiekła.

Granola

Po wyciągnięciu z piekarnika dodajemy pozostałe składniki – suszone figi, żurawinę, płatki migdałowe, gorzkie kakao i cynamon.

Granola

Następnie miksujemy całość w malakserze (ja użyłam termomiksu).

Granola

Po uzyskaniu konsystencji grubego proszku przesypujemy do pojemnika i nasza granola jest gotowa.

Granola

Trudne?

Czekam na Wasze propozycje zastosowania granoli w Waszym codziennym jadłospisie 🙂

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *