Kokos to cudowna, naturalna bomba upiększająca. Jest bogaty w liczne składniki odżywcze, takie jak błonnik, potas, wapń, magnez czy cynk. Wiórki kokosowe, które uzyskujemy z jego miąższu mają wiele zastosowań w kuchni. Dziś przygotowałam dla Was dwa kokosowe przepisy z ich wykorzystaniem.
Jestem olbrzymią miłośniczką kokosu. Uwielbiam go tak naprawdę w każdej postaci i wykorzystuję na wszelkie możliwe sposoby – nie tylko w kuchni, ale również w codziennej pielęgnacji skóry jako naturalny kosmetyk. Lista jego właściwości odżywczych i zdrowotnych jest naprawdę długa… W związku z tym ograniczę się do tych najistotniejszych 🙂
- Kokos jest głównie źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które, wbrew pozorom nie wpływają negatywnie na organizm człowieka – spożycie kokosa obniża poziom złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca oraz szybko dostarcza energii. Niestety, jest on stosunkowo kaloryczny, dlatego należy pamiętać o jego umiarkowanym spożyciu.
- Zawiera on m.in. witaminy B2, B6, C, D, potas, kwas foliowy, żelazo, magnez oraz błonnik – szybko i na długo zaspokaja głód, wspomaga pracę układu nerwowego, przeciwdziała depresji… i nie tylko.
- Kokos to także naturalne lekarstwo na przeziębienie, dzięki bogactwie licznych składników odżywczych. Nie ma to jak pobudzać nasze kubki smakowe, a w prezencie otrzymywać naturalną odporność!
- Jest on bardzo uniwersalny i ma wiele zastosowań – otrzymywany z niego miąższ (produkcja wiórków, płatków kokosowych, oleju kokosowego), woda kokosowa oraz olej kokosowy świetnie sprawdzają się w kuchni (walory smakowe oraz zdrowotne przyrządzanych potraw), a także w naturalnej pielęgnacji naszego ciała (balsamy do ciała i ust, olejki, płyny do kąpieli, kremy do rąk, szampony, odżywki do włosów). Idealnie!
- Dodatkowo, kokos upiększa nas od środka. Woda kokosowa pozwala na zachowanie równowagi elektrolitycznej (dlatego też jest świetnym izotonikiem) – skóra nabiera blasku i jest odżywiona. Zawartość cynku bardzo pozytywnie wpływa na wygląd włosów i paznokci, a selen pomaga w zachowaniu pięknej i zdrowej skóry. Prawdziwy eliksir piękna!
- Poza tym, kokos, niezaprzeczalnie (!) charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem i głębokim aromatem. Uwielbiam go za to!
Dość teorii, przejdźmy do cedna – dziś mam dla Was dwa przepisy, w których głównym składnikiem są wiórki kokosowe. Zalety ich przygotowania? Przede wszystkim są pozbawione chemii i konserwantów, zawierają naturalne składniki bez polepszaczy. Dodatkowo, ich przygotowanie jest niezwykle tanie w porównaniu do cen, które oferują nam sklepy za (nie) te same, lecz gotowe, przetworzone produkty.
MLEKO KOKOSOWE
Składniki:
- 200 g wiórków kokosowych
- 1 l wody niegazowanej
Sposób przygotowania:
0,5 l wody podgrzewamy w garnku, tak aby była dobrze ciepła (nie wrząca). W blenderze łączymy ze sobą podgrzaną wodę z wiórkami kokosowymi i blendujemy przez kilka minut.
Sitko wykładamy gazą i przelewamy przez nie powstałe mleko, dokładnie odciskając wiórki. Następnie powtarzamy wykonane czynności – podgrzewamy pozostałą ilość wody, zalewamy nią odciśnięte wcześniej wiórki kokosowe, blendujemy i wyciskamy przez gazę.
Otrzymane mleko przelewamy do szklanej butelki lub słoika i przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Rozwarstwienie się mleka jest naturalnym efektem, dlatego przed spożyciem należy wstrząsnąć butelką/słoikiem.
KREM KOKOSOWY
Składniki:
- 200 g wiórków kokosowych
- ok. 1,5-2 łyżek ksylitolu
Sposób przygotowania:
Wiórki kokosowe miksujemy z ksylitolem w blenderze do momentu uzyskania bardziej jednorodnej masy. Czynność ta może zająć więcej czasu, ale uwierzcie mi – warto. Efekt gwarantowany!
* Krem w zależności od temperatury przyjmuje postać płynną lub stałą.
Mleko oraz krem kokosowy wykorzystuję najczęściej jako dodatek do śniadań. Mleko kokosowe jest świetną bazą, na której przygotowuję owsiankę, kaszę jaglaną, czy pęczak; sprawdza się również jako dodatek do smoothie. Krem kokosowy używam jako dodatek do owsianki, deserów, naleśników, a także do wyjadania łyżeczką – jest obłędny w smaku! 🙂
A wszystko przez ten KOKOS!