Recenzja gry RING FIT Adventure na konsole Nintendo Switch

Ring Fit

Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści i nie ulega wątpliwości, że stanowi podstawę zdrowego stylu życia. Ograniczony ruch, przebywanie wciąż w jednym miejscu przekłada się zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Niestety, pandemia odbija się w sposób istotny na każdego z nas. W związku z tym mam dla Was propozycję na połączenie grania na konsoli z niezłym treningiem – brzmi absurdalnie? A jednak!

Zdrowie fizyczne = zdrowie psychiczne

Jak wiadomo, regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowia. Wiąże się to z licznymi korzyściami zarówno dla ciała, jak i umysłu człowieka. The European Food Information Council podaje, aby wprowadzić co najmniej 30 minut dziennie wysiłku fizycznego w przypadku zdrowych osób dorosłych i co najmniej godzinę w przypadku zdrowych dzieci (5-17 lat). Co więcej, systematyczny ruch pozwala na ograniczenie stresu, który działa destrukcyjnie na organizm człowieka.

Opcji na jej realizację jest nieskończenie wiele, warto jednak znaleźć taki sposób na aktywność fizyczną, aby wracać do niej z przyjemnością, a nie z konieczności. W związku z tym mam dla Was nietypową, a jednak myślę, że trafną propozycję na zapewnie codziennej dawki ruchu – Ring Fit Adventure!

Ring Fit

Czym jest Ring Fit Adventure?

Jest to gra przygodowa na konsolę Nintendo Switch, która angażuje całe nasze ciało poprzez różnorodne ćwiczenia wykonywane na poszczególnych etapach gry. Aby nasza postać poruszała się, pokonywała przeszkody na drodze czy też zwalczała przeciwników należy podskakiwać, biegać w miejscu, rozciągać i ściskać nasz ring, wykonywać przeróżne ćwiczenia. Na samym początku można wybrać wariant gry (jest również opcja wykonywania samych ćwiczeń, poza grą), spersonalizować swoją postać, a także ustawić preferowaną trudność.

Ring Fit

Jak przygotować się do gry?

Warto wybrać dogodne miejsce i zarezerwować przestrzeń na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Przyda się wygodny strój i mata.

Gra wymaga od nas podłączenia z konsoli kontrolerów Joy-Con do akcesoriów monitorujących nasz ruch, czyli obręczy (Ring-Con) oraz opaski, którą zakłada się na udo (widoczne na poniższym zdjęciu). Dzięki temu poszczególne ruchy wykonywane w rzeczywistości są odzwierciedlane w grze.

Ring Fit

Przebieg gry

Gra na bieżąco instruuje nas jak wykonywać zadane ćwiczenia i pokazuje poprawność ich wykonania. Na poszczególnych etapach istnieje możliwość wyboru rodzaju ćwiczenia, co wiąże się ze zdolnościami postaci do pokonywania wrogów. Przykładowo, seria ćwiczeń zaznaczona na niebiesko na danym etapie gry pozwoli na efektywniejsze uporanie się z naszymi przeciwnikami. Oczywiście gra informuje o tym i każdy może wybrać odpowiadający mu wariant ćwiczeń.

W grze można zbierać także składniki niezbędne do zrobienia odżywczego smoothie, które przygotowuje się poprzez ściskanie obręczy.

Ring Fit

Warto dodać, że zalecany w grze jogging można zamienić na poruszanie się góra-dół. Jest to ciekawa alternatywna opcja, która pozwala na nieco spokojniejsze wykonywanie ćwiczeń, bez hałasu, co może okazać się niezwykle przydatne dla niektórych (np. dla mam, żeby nie obudzić malucha, czy też nie drażnić sąsiadów w bloku).

Ring Fit

W grze do wykonania są przeróżne wersje ćwiczeń – od truchtu po przysiady czy też skrętoskłony w pozycji siedzącej.

Ring Fit

Obręcz jest odporna na ściskanie i rozciąganie więc bez problemu można wykorzystać sporo siły i dać wycisk mięśniom.

Ring Fit
Ring Fit

Jak widać gra proponuje również ćwiczenia na poszczególne partie ciała, co pozwala na dobór treningu według własnych upodobań.

Ring Fit

Co więcej, muzyczny wariant gry pozwala na wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki, co dodatkowo zachęca do aktywności fizycznej. Każdy znajdzie opcję dla siebie!

Ring Fit

Ćwiczenia przy Netflixie?

Gra posiada również tryb Multitask, którego założeniem jest wykonywanie prostych ćwiczeń podczas np. oglądania serial, bez uruchamiania samej gry. Wystarczy ściskać/rozciągać Ring-Cona kiedy tylko mamy na to ochotę, co później zostanie doliczone w grze. A w trakcie oglądania Netflixa nawet można się nie zorientować, że wykonujemy jakieś ćwiczenia! Taki bonus.

Ring Fit

Zakończenie ćwiczeń

W grze jest również opcja przeprowadzenia rozluźnienia po zakończeniu treningu, nie jest to oczywiście obowiązkowe. Według mnie jest to świetna opcja, tym bardziej, że warto jednak pamiętać po wykonanym treningu o stretchingu całego ciała. Rozciąganie odbywa się już bez użycia Ring-Cona.

Dodatkowo, urządzenie umożliwia nam pomiar pulsu po zakończonym treningu oraz ilość spalonych kalorii, dzięki IR Motion Camera wbudowanej w Joy-Con (pomiar pulsu widoczny za zdjęciu poniżej).

Ring Fit

Podsumowanie

Krótko podsumowując uważam, że jest to świetna opcja zwłaszcza dla tych, którzy lubią grać na konsoli, a także dla osób mniej aktywnych fizycznie. Ponadto jest to idealne rozwiązanie na zapewnienie regularnej aktywności fizycznej w okresie jesienno-zimowym, kiedy ciężko wyjść na rower, spacer czy też pobiegać.

Co więcej, aktualnie jest to również dobry pomysł na aktywność ruchową w czasach pandemii – dostępna cały czas, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, sama forma w jakiej wykonywane są ćwiczenia według mnie zachęca podwójnie – znacznie ciekawiej jest wykonywać ćwiczenia przeżywając przygodę, pokonując przeszkody i właściwie tym samym grając na konsoli. Wciąga bardzo!

A Wy co myślicie o takiej formie aktywności fizycznej? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *